...Dětský klub... 

 

Dětský klub Malých stromů je aktivitou skupiny rodičů, od ledna 2016 nebude zastřešován žádnou právnickou osobou. Je provozován na dobrovolnické bázi, tj. dětem se věnujeme bez nároku na finanční odměnu, nemáme žádnou placenou "paní učitelku", jsme sami svým dětem učiteli a průvodci. Dětský klub je naším společným dílem, a proto zapojení a aktivita všech zúčastněných je nejen vítána, ale je nezbytným předpokladem, abychom mohli i nadále fungovat a ve společenstvu lidí nadšených pro podobnou věc tvořit podnětné prostředí pro naše děti. Jsme otevřená skupina - rádi mezi sebou přivítáme další nadšence, kteří mají chuť se připojit ke společnému dílu.

 

Scházíme se nově od března 2016 v podkroví domu č. 14 v Nádražní ulici v Novém Strašecí (vrata s velkými plechovými větrníky po pravé straně). K dispozici máme velkou místnost na hraní a malou ložničku, šatnu, ve které je zároveň ponk, kde mohou děti ukojit své vyráběcí touhy, kuchyňku, WC a umývárnu. Topíme v kamnech, vodu nosíme z přízemí v barelech. O vaření se střídáme.

 

Otevřeno pro děti je každý čtvrtek a pátek od 9:00 do 16:00 hod. Současná provozní doba je dána možnostmi "hlídacích" maminek. Pokud by se našly další dobrovolnice či dobrovolníci, kteří by chtěli věnovat svůj čas práci s dětmi v klubu, není problém provozní dobu rozšířit.  Po domluvě je možný pobyt na zkrácenou dobu nebo na některé dny. V případě zájmu se kteréhokoli programu nebo jeho části mohou účastnit i rodiče a sourozenci. Některé programy jsou naopak přímo určené celé rodině a účast sourozenců a rodičů je vítána – např. různé slavnosti, výlety, školka v přírodě. Samostatně bez rodičů mohou v dětském klubu zůstávat děti od cca 3 - 3,5 let, záleží na zralosti a připravenoati dítěte, aby pro něj byl pobyt mezi ostatními dětmi příjemným a přínosným. Mladší děti se mohou programu účastnit bez omezení věku s rodiči.

V dny, kdy u nás Vaše dítko zanecháte, zajistíme (nebudete-li mít Vy jiné přání):

*naplnění potřeb fyzických – dopolední a odpolední svačina, oběd, pitný režim, u menších dětí odpolední spaní, popř. další speciální zdravotní aj. požadavky pro bezproblémové fungovaní během dne. Vaříme na místě nebo ohříváme jídla připravená předem (zde je prostor pro pomoc ze strany rodičů), používáme co nejvíce dostupných bio nebo alespoň „bezéčkových“ surovin s převahou zeleniny, vaříme vegetariánsky, většina jídel je i veganských.

*naplnění potřeb hracích a tvořících (volná hra, činnost zaměřená na práci ve skupině, se skupinou), hrajeme si a pracujeme převážně s přírodními materiály, snažíme se obejít bez plastových hraček, při činnostech vycházíme z ročního období, lidových slavností a svátků, dění v přírodě

*naplnění potřeb být na čerstvém vzduchu a zažít řádně všechny živly - hraní si na písku, hlíně, trávě, kamenech nebo procházka - doporučujeme dětem oblékat věci, které mohou umazat, třeba i roztrhat. Pohybujeme se většinou „mimo civilizaci“ – pokud bychom se s dětmi chystali někam mezi lidi, předem rodiče upozorníme, aby tomu mohli oblečení přizpůsobit, jinak je lepší spíše „outdoorové“ vybavení. Boty nepromokavé, v deštivém počasí nejlépe holínky, velmi dobrou zkušenost máme s nepromokavými pogumovanými komplety, které lze navléknout přes "normální" oblečení  (kdyžtak poradíme, kde se dají opatřit).  Ven chodíme v každém počasí, při příznivém počasí trávíme venku často celý den včetně jídla.

Jde nám o to umožnit dětem "ohmatat" si svět kolem sebe, a vhodným oděvem lze odstranit bariéry nás dospělých, a to i při tvořivých činnostech uvnitř. V šatně je možné nechávat si věci na převlečení.